Stomatologia

Stomatologia

PROTETYKA

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnieniem braków zębowych (zarówno pojedynczych jak i mnogich) oraz odbudową i poprawą wyglądu zębów. Leczenie protetyczne ma na celu przywrócenie pacjentowi utraconej funkcji żucia, a także poprawę jakości jego życia, zwłaszcza w zakresie estetyki.
Braki zębowe powodują nie tylko zaburzenia zgryzowe czy dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, mogą także upośledzać mówienie i wpływać niekorzystnie na wygląd, pogarszając rysy twarzy.
W naszej przychodni wykonujemy różne rodzaje prac protetycznych. Dzięki leczeniu protetycznemu możliwe jest uzupełnienie pojedynczego braku zębowego (np. za pomocą korony protetycznej osadzonej na implancie lub mostu), jaki i pełnej odbudowy utraconych zębów. W uzasadnionych przypadkach stosujemy także uzupełnienia protetyczne ruchome – protezy częściowe (uzupełniające brak kilku zębów) i protezy całkowite (stosowane w bezzębiu).

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów. Leczenie próchnicy opiera się w naszej przychodni o najlepszej jakości sprzęt i materiały Usuwanie próchnicy odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne Korzystamy z najlepszych wypełnień światłoutwardzalnych (kompozytowych), dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie kształtu i połysku odbudowywanego zęba jak w naturze. Dostępna jest szeroka paleta kolorów wypełnień, która pozwala idealnie dobrać odcień tak, aby wypełnienie nie odróżniało się od naturalnej części zęba.

PERIODONTOLOGIA

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która obejmuje leczenie chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.
Choroby i stany zapalne tych właśnie tkanek są najczęstszą przyczyną utraty zębów. Większość dorosłych osób ma problemy z chorobami przyzębia. Są one najczęściej spowodowane niewłaściwym dbaniem o higienę jamy ustnej, niezdrowym trybem życia i złym odżywianiem. Innymi przyczynami mogą być: wrodzona skłonność do chorób przyzębia lub choroby ogólnoustrojowe osłabiające i obniżające odporność organizmu.
Zaniedbania w higienie mogą doprowadzić nawet do utraty zębów, dlatego kładziemy duży nacisk na profilaktykę w tym obszarze – a więc profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego oraz prawidłowe utrzymywanie higieny jamy ustnej. Periodontologia dysponuje całą gamą metod leczniczych, jednak niezależnie od postaci choroby i jej zaawansowania, pierwszoplanową rolę w procesie leczniczym zawsze odgrywa higiena jamy ustnej.
Jeśli zaobserwujemy niepokojące zmiany przyzębia, najczęściej objawiające się nadwrażliwością lub krwawieniem dziąseł, należy niezwłocznie udać się na poradę do stomatologa i zadbać o higienę jamy ustnej.

Hydroterapia

Hydroterapia

HYDROTERAPIA oparta jest na 3 prostych elementach: ciepło, zanurzanie się w wodzie oraz hydromasaż.
– Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza obieg krwi w organizmie, ułatwia komórkom pozbycie się pozostałości metabolizmu.
– Ciało poddawane hydromasażowi czerpie korzyści dla swoich układów; kostnego, mięśniowego i krążenia. Strumienie wody kierowane we właściwe miejsca, stymulują i relaksują.
– Masaż prowadzi do poprawy elastyczności, poprawy krążenia i zapewnia ogólne korzyści zdrowiu.
Hydroterapia jest bezkonkurencyjną metodą niwelowania stresu i innych czynników stresopochodnych takich jak; bóle głowy, nadciśnienie.

ZABIEGI:
Masaż wirowy kończyn górnych
Masaż wirowy kończyn dolnych
Hydromasaż całego ciała

Centrum Medyczne VITA (rehabilitacja Urszulin) – Dział Fizjoterapii oferuje swoim Pacjentom zabiegi z następujących dziedzin: Masaże, Hydroterapia, Fizykoterapia, Kinezyterapia. Zabiegi są bezpłatne, jeśli Pacjent przedstawi skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w tym lekarza POZ. Pacjent ma prawo do fizjoterapii – w cyklu terapeutycznym do 10 dni zabiegowych, nie więcej niż 5 zabiegów (procedur) dziennie.

Fizykoterapia

Fizykoterapia

Fizykoterapia oznacza stosowanie w celach leczniczych różnego rodzaju energii wytwarzanej za pomocą aparatury. Oferujemy: elektroterapię, ultradźwięki, laseroterapię, światłolecznictwo (lampa Sollux), krioterapię, magnetoterapię.

ELEKTROTERAPIA
wykorzystuje działanie biologiczne prądu elektrycznego, który może: pobudzać nerwy i mięśnie, uśmierzać ból, zwiększać ukrwienie tkanek, zmniejszać napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych i naczyniowych, łagodzić stany zapalne, zwiększać przepływ limfy, przyśpieszać wchłanianie obrzęków, wpływać na trofikę tkanek, przyśpieszać regenerację tkanek.

ZABIEGI
Galwanizacja, Jonoforeza, Prądy interferencyjne, Prądy diadynamiczne, Prądy TENS, Prądy Träberta, Tonoliza

ULTRADŹWIĘKI
drgania uruchamiane o częstotliwości od 800 do 24000 kHz, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Podstawowe działanie to tzw. mikromasaż tkanek, będący skutkiem wahania ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej.

WSKAZANIA
zespoły bólowe mięśniowe, stawów i kręgosłupa, bóle krzyża, zwyrodnienie kręgosłupa, rwa kulszowa, nieczynne i podostre zapalenie stawu, skręcenia, obrzęk podostry i przewlekły, zespół Sudecka, choroba Raynaud, naciągnięcie mięśni, blizny ostre i podostre, bliznowiec, zapalenie pochewki ścięgnistej, kaletki maziowej, nadkłykci, ścięgien, zespół bolesnego łokcia i barku.

DZIAŁANIA
przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszenie napięcia mięśni, rozszerzenie naczyń – poprawia ukrwienie, pobudzanie żywotności, hamowanie układu współczulnego, hamowanie stanów zapalnych, utlenianie tkanek.

LASEROTERAPIA
doprowadzenie energii za pomocą promieni laserowych do tkanek, które są osadzone głęboko. Działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zabieg stosowany w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, zapaleniach przewlekłych nerwów, trudno gojących się ran, blizn pooperacyjnych.

Więcej na stronie www Centrum Medycznego VITA

Ścieżka “Dąb Dominik”

Ścieżka “Dąb Dominik”

Długość 2,5 km (dłuższy wariant 3,5 km). Początek we wsi Łomnica. Część kładki, przystosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania dystroficznego jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki jest torfowisko przejściowe wytworzone na ple zwanym tutaj spleją. Występują tu rzadkie i interesujące rośliny borealne np. wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna i bagno zwyczajne. Fragment ścieżki od przystanku nr 1 do przystanku nr 7 jest przystosowany w taki sposób by mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne ruchowo.

Więcej na http://www.poleskipn.pl

Ścieżka “Spławy”

Ścieżka “Spławy”

Długość około 7,5 km. Początek znajduje się za Ośrodkiem Dydaktyczno – Muzealnym PPN w Załuczu Starym. Prezentuje cenne zespoły leśne: subborealną brzezinę bagienną oraz ols kępowo-dolinkowy, a także torfowisko przejściowe i różne typy łąk. Jej szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki. Ścieżka kończy się pomostem nad jeziorem Łukie. Tu można zapoznać się ze strefowością roślinności jak ma miejsce w jeziorze eutroficznym. Odcinek kładki prowadzący do jeziora oraz pomost widokowy są przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo.

Więcej na http://www.poleskipn.pl

Ścieżka “Perehod”

Ścieżka “Perehod”

Długość około 5 km. Początek ścieżki we wsi Pieszowola, za parkiem podworskim. Ścieżka prowadzi przez kompleks stawów. Ma charakter ornitologiczny. Najciekawsza jest w okresie przelotów ptaków, których obserwację ułatwiają 2 wieże i schron obserwacyjny.

Więcej na http://www.poleskipn.pl

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny

Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu jest ważnym obiektem edukacyjnym Parku. Składa się z muzeum, wiaty muzealnej, ścieżki „Żółwik” z oczkiem wodnym, Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt z wolierą dla ptaków oraz zadaszenia turystycznego i miejsca na ognisko. W części muzealnej zgromadzone są zbiory na które składają się eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne (militaria, numizmaty, dokumenty) i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.

W wiacie muzealnej znajdują się duże eksponaty etnograficzne, które nie zmieściły się w muzeum. Na szczególną uwagę zasługują tu: sąsiek – pojemnik na zboże wydłubany z jednego pnia 250 letniej sosny oraz wozy chłopskie i bryczki produkowane niegdyś w Starym Załuczu. Natomiast ścieżka “Żółwik” prezentuje wiadomości dotyczące żółwia błotnego oraz budowy lasu i jego mieszkańców. Na trasie ścieżki znajduje się oczko wodne, z fragmentem spleji z charakterystyczną roślinnością torfowiskową. W oczku można także czasem wypatrzeć dorosłego żółwia błotnego. Przy ścieżce zlokalizowane są woliery dla ptaków, które służą do czasowego przetrzymywania i rehabilitacji chorych i rannych zwierząt.

Więcej na http://www.poleskipn.pl

Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego

Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego

Żółw błotny jest gadem wpisanym do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie, prowadzenie aktywnej ochrony tego gatunku jest więc koniecznością. Działania takie od wielu lat realizowane są w Poleskim Parku Narodowym. Polegają one między innymi na obserwacji żółwic na lęgowiskach, lokalizacji i zabezpieczaniu składanych przez samice złóż jaj przed drapieżnikami.

W przypadku, gdy okres lata jest chłodny i żółwie nie zdążą wykluć się przed zimą, jaja z zagrożonych złóż przenosi się do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego PPN. Tutaj jaja doinkubowuje się i po wykluciu żółwików opiekuje się nimi przez okres zimy. Maluchy w tym czasie są dokarmiane oraz mierzone i ważone by można było kontrolować ich prawidłowy rozwój. Prowadzone są równocześnie działania w zakresie ochrony biotopu żółwia błotnego polegające na utrzymywaniu odpowiednio wysokiego poziomu wody, odkrzaczaniu i wykaszaniu, czy odtwarzaniu niewielkich, płytkich zbiorników wodnych-sadzawek w miejscach bytowania żółwi.

Czynną ochronę żółwia błotnego Park prowadzi od 1998 roku. Jej efektem jest zlokalizowanie do tej pory około 1,5 tys. złóż jaj, z których po hodowli w ośrodku do naturalnego środowiska wypuszczono około 10 tys. małych żółwików. W ten sposób zasila się macierzystą populację i zwiększa szanse na przeżycie maluchów w pełnym niebezpieczeństw środowisku. Prowadzone są także obserwacje i badania naukowe pozwalające pogłębić wiedzę o biologii tego gada. Wiedza ta stanowi podstawę do prowadzenia wszelkich działań ochronnych. W ten sposób przyrodnicy starają się zapobiec zniknięciu na zawsze żółwia błotnego z mapy naszego kraju.

Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego

W Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego stworzono właściwe warunki doinkubowania żółwi (jest on wyposażony w cieplarki-inkubatory niezbędne w procesie inkubacji). W inkubatorach, jaja żółwi pobrane z gniazd zagrożonych przechodzą końcowy okres inkubacji.

Młode żółwie, które wyklują się w inkubatorach są hodowane w OOŻB przez okres zimy. Osobniki pochodzące z tego samego złoża umieszczane są w osobnych terrariach napełnionych wodą. Wszystkie żółwie są indywidualnie oznakowane. Żółwie w ośrodku karmione są głownie larwami ochotki, wodzienia i świerszcza domowego.

Więcej na http://www.poleskipn.pl

Wieże widokowe

Wieże widokowe

Obszar Poleskiego Parku Narodowego to rozległe równiny torfowe. Teren jest płaski z niewielkimi tylko wyniesieniami. Aby zapewnić zwiedzającym Park możliwość obejrzenia zwykle niedostępnych terenów bagiennych zbudowano 7 wież widokowych. Usytuowano je, na lokalnych naturalnych wzniesieniach. Podziwiać można z nich rozległą panoramę otwartego torfowiska nawęglanowego Bagno Bubnów, widok na podobne torfowisko Bagno Staw oraz krajobraz torfowiska wysokiego typu kontynentalnego Durne Bagno porośniętego w centralnej części przez bór bagienny. Dwie wieże ustawione zostały na groblach stawów na trasie ścieżki przyrodniczej “Perehod”. Umożliwiają one poza obejrzeniem panoramy stawów, dogodniejszą obserwację przebywającego tam – szczególnie licznie wiosną i jesienią – ptactwa wodno-błotnego. Jedną wieżę ustawiono także na grobli na ścieżce przyrodniczo – historycznej “Obóz Powstańczy” na Lipniaku. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji ptaków, jak również dużych ssaków łosi, saren, dzików.

Więcej na stronie www Parku, kliknij

Hotel

Hotel

ODPOCZYNEK I WSPANIAŁA KUCHNIA – WARTO POZOSTAĆ NA DŁUŻEJ

Gościom, którzy chcą z nami pozostać na dłużej proponujemy nocleg w naszych pokojach gościnnych. Posiadamy pokoje 3 -osobowo, 2 -osobowe, 1-osobowe oraz 3 Apartamenty.

Przywiązujemy dużą wagę do tego, by nasi Goście mieli zagwarantowaną prywatność i spokój. Każdy z pokoi jest wyposażony w telewizor, Internet, telefon i suszarkę do włosów. Na życzenie Gościa na czas pobytu w hotelu wypożyczamy odbiornik Stowarzyszenia Niezależnej Fonografii Polskiej.

Posiadamy jeden pokój dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W cenę pokoju wliczone jest śniadanie w formie bufetu szwedzkiego i bezprzewodowy internet. Doba hotelowa zaczyna się o godzinie 14.00 do godziny 11.00 dnia następnego.

Więcej na stronie www Hotelu Drob, kliknij